zene izbeglice tribina titel

Трибина о женама избеглицама у четвртaк у Тителу

Препоручите пријатељима

ТИТЕЛ: Са чиме се све суочавају жене на данашњем избегличком путу, које опасности им прете, али и где су жене избеглице из ратова 90-их које су избегле пре више од 20 година нека су од питања о којима ће се разговарати на трибини Фондације 021 и Новосадског хуманитарног центра у четвртак, 26. октобра у Тителу.

Жене избеглице 90-их у погромима „Олује“ знале су да им је једина дестинација Србија, док се избеглице које долазе из потпуно друге културе налазе у лимбу.
Неке би да прођу Србију, али су заглављене јер им друге државе не дају да пређу границу. Са друге стране, стиче се утисак да су мајке и даље те које су примарни члан породице и које је у суштини држе породицу на окупу чак и у избегличком хаосу. Поставља се питање – које су разлике и сличности између жена избеглица у избегличкој кризи од 2015. године и жена које су избегле средином 90-их у Србију?
У намери да се говори и о генералној медијској покривености теме избеглиштва у Србији, организатори трибине позвали су искусне саговорнике, који ће пренети и своја вишегодишња искуства из рада са женама избеглицама на више локација.
Говорнице на трибини:

Добрила Марковић, активисткиња и сарадница Новосадског хуманитарног центра. Рођена и одрасла у Тителу.
У НСХЦ активна од 2009. године. Радила је на више пројеката у области заштите и интеграције жртава трговине људима, борбе за равноправност полова и подршке женама које су претрпеле насиље, подршке младима у образовању, Ромима и другим друштвено осетљивим групама. Последњих година, у њеном фокусу била је избегличка криза. Испред НСХЦ свакодневно је одлазила на терен и на многе друге начине помагала у процесу збрињавања избеглица. На ТЕДxНови Сад говорила је о избегличкој кризи и спремности друштва да на ову тему одговори.
Весна Цвјетановић, професорка, активисткиња, феминисткиња и сама избеглица. Рођена у Хрватској, у Задру.
У Србију је дошла 1995. године у избегличкој колони. Сарадница је НСХЦ, организације Гендер Кноwледге Хуб и Центра за производњу знања и вештина. У свом радном искуству радила са женама са инвалидитетом, Ромима, децом и младима. Последње две године ради са женама и избеглицама из Авганистана, Сирије, Ирака, Ирана и других земаља. Ауторка публикације Родна перспектива личних прича миграната и мигранткиња, ауторка са проф. Аном Пајванчић Цизељ.

Фондација 021 очекује присуство локалних представника Комесаријата за избеглице Републике Србије.
Модератор трибине: Зоран Стрика, новинар
Датум: 26. октобар
Време: 18 часова
Место: Свечана сала зграде Општине Тител
Трајање трибине: 90 минута

За заинтересоване Новосађане обезбеђен је превоз у Тител, са поласком у 16:30, пре аутобуског стајалишта код Српског народног позоришта. Пријаве за превоз можете послати на мејл: snezana@021.rs.
Трибина је отвореног типа, а у намери организатора да се отворено, без притисака и ограничења разговара о женама избеглицама.
Трибина се реализује у оквиру пројекта „Creating a New Public View on Women“ Фондације 021, који је подржан од стране Европске уније.

Оставите одговор