Избегличким мукама никад краја

Препоручите пријатељима

Милан Милић и Нада Савић, избеглице из Хрватске, кратко су били срећни када су пре непуне четири године добили кључеве, заједно са још 28 породица, од кућа у избегличком насељу Бусије.

Стари Титељани су сматрали да је одабрано погрешно, несигурно место за насеље јер је ту до пре петнаестак година била депонија која је затрпана. То се потврдило после годину дана.

– Прво је код комшија Михајловића пукла плоча на улазу, а онда су се појавили проблеми на путу и нашој кући. Зато смо се писменим путем прошле године обратили Савету МЗ и ЈП “Простор”. Савет је одговорио да се обратимо страним хуманитарним организацијама, а из Простора су у касну јесен обезбедили копање провизорног канала за одвођење атмосферских вода. Да посао није добро урађен видело по сталном задржавању воде у каналу која је после нашла пут и знатно угрожавала нашу кућу, поготово са северне стране у којој су Савићи, прича Милан Милић који дели дуплекс кућу са Савићима.

– Сва врата на кући сам подрезивала, рагастови су значајно померени, а зидови су попуцали у свим просторијама, плочице у купатилу су померене, не верујем ,ако се нешто хитно не предузме, да ћемо пролеће дочекати у овој кући, прича Нада и показује попуцали зид дуж димњака.

И овог пролећа становници Бусија писменим путем обратили су се на више адреса у Општини, илуструјући проблем и фотографијама, али су добили одговор једино од Савета МЗ у коме истичу да се самодопринос не уплаћује и да немају пара.

Милићи и Савићи кажу да су угрожени терен обишли представници Простора и грађевинског предузећа “Слога” и обећали да ће се нешто урадити. Васа Пајић, вд директора ЈП Простор данима тврди да ће се овај проблем решити, делимично пребацујући одговорност на грађевинце. Постоји и решење грађевинског инспектора од 25. септембра у коме се забрањује коришћење коловоза на овом делу јер јер је дошло до клизишта и његовог пропадања, а што угрожава безбедност саобраћаја и “стабилност околних стамбених објеката, те се доводи у опасност живот и здравље људи”. Наређено је Простору да радове изведе одмах, а најкасније у року од 7 дана.

Срећна је околност што је лепа јесен са мало падавина, а да је кишна ко зна шта би се десило са овом кућом, јер оштећење коловоза проузрокује сливање атмосферске и бујичне воде под стамбене објекте лоциране испод пута, а што изазива слегање, пуцање и оштећење стамбених објеката, оцена је грађевинског инспектора.

Општина Тител се уговором са ХТВ – немачком хуманитарном организацијом, која је финансирала изградњу избегличког насеља, обавезала да ће обезбедити и одржавати инфраструктуру у насељу.

Оставите одговор