Ученици недељу дана били на принудном распусту

Препоручите пријатељима

Због блокаде рачуна школе у Шајкашу и Мошорину…

Скоро недељу дана преко осам стотина ученика Основне школе ”Исидора Секулић” у Шајкашу и Мошорину нису похађали наставу јер су наставници били у штрајку због блокаде жиро-рачуна школе од стране Трговинског суда у Новом Саду а на основу тужбе Холдинг компаније ”Рад” из Београда, извођача радова на новом школском објекту у Шајкашу. Према потраживању ”Рада”, Министарство просвете и спорта, као стварни инвеститор изградње нове школе, дугује овој компанији за досад изведене радове, са каматом, преко 50 милиона динара. Иако је Школа у свему овом само формални инвеститор, њен рачун је блокиран, што је онемогућило нормалан рад ове значајне институције. Блокадом рачуна онемогућена је исплата личних доходака, путних и материјалних трошкова, како Школи у Шајкашу, тако и у Мошорину. У међувремену су искључени телефони, а приближавају се и крајњи рокови плаћања осталих рачуна, поготово струје. Запосленима није исплаћен други део августовске као ни септембарска плата а наставницима-путницима ни путни трошкови.

Због новонастале ситуације, Синдикат упозорава надлежне да реше проблем или ће, у противном, ступити у штрајк, прво у законску обуставу рада (часови по 30 минута) а потом у тоталну обуставу наставе. Како није било значајнијег помака у решавању ове тешке ситуације, од 2. до 5. октобра трајао је законски облик штрајка, а од 6. до 13. октобра настава у обе школе била је сасвим обустављена.

О блокади школског рачуна обавештени су сви релевантни субјекти, од председника општине Тител, покрајинског секретара за просвету и културу па до министра просвете и спорта Слободана Вуксановића и његовог заменика Милоша Јанковића, али конкретних одговора и реакција није одмах било. Проблем је представљен на седници Општинског већа па се у акцију укључује и Општина. Преко покрајинског Секретаријата за просвету и културу успоставља се веза са Министарством, одакле стиже допис да се интензивно ради на решавању овог финансијског проблема те да постоји начин да се запосленима редовно исплаћују плате. Зато штрајк сматрају беспотребним. То је навело Синдикат школе да се поново окупи и донесе одлуку о прекиду тоталне обуставе наставе, али се штрајк поново враћа у своје законске оквире (скраћени часови). Тако је настава у оба одељења започела у петак, 13. октобра. Према најновијим информацијама, до расплета би могло доћи баш у петак, 13. октобра, у Новом Саду, на састанку министра Вуксановића и покрајинског секретара за просвету и културу Золтана Јегеша, којима ће главна тема разговора бити решавање проблема Основне школе ”Исидора Секулић” у Шајкашу.

Од самог почетка, у решавање проблема укључује се и Савет Месне заједнице у Шајкашу. На једној од седница Савета, којој су присуствовали председник Општине Миливој Петровић и председник Скупштине општине Милан Настасић, одлучено је да се у циљу решавања проблема Школе формира радно тело (комисија) од осам чланова у чији би састав ушла четири члана Савета, два члана Општине и два члана Школе. Комисија би покушала да са заинтересованим странама пронађе решење за деблокаду рачуна, прекид штрајка и редовно одвијање наставе. Инсистирала би да се ангажују други финансијски и грађевински стручњаци који би извршили ревизију свих до сада изведених радова и извршених плаћања. Од Министарства би тражила да пронађе могућност за завршетак објекта који се гради од 1999. године, а од Синдиката радника школе да преиспита одлуку о тоталној обустави наставе.

Блокирани рачун представља само врх леденог брега званог ”школа у Шајкашу”, јер су проблеми много већи и сложенији. Од лањског кашњења почетка наставе од месец и по дана (настава почела 17. октобра) и насилног уласка у нови објекат па до данас није много урађено. Деца су се у леденим учионицама смрзавала до полугодишта, да би на брзину грађена котларница са грејањем добила само привремену дозволу, али ни до данас недостаци нису отклоњени. Електроенергетска сагласност је добијена, али извођач није осигурао разводне кутије, полуотворене шахте прете да неко дете у њих упадне, прилаз школи је неуређен, двориште тотално запуштено и необезбеђено. А како је квалитетно сама школа грађена довољно илуструје податак да је на часу фискултуре кроз горњу плочу пропао стуб који држи мрежу за одбојку и пао на ходник пред зборницу! Срећом нико није страдао, јер су деца била у учионицама. А цена изградње достигла је толику цифру да се човеку заврти у глави!

И док се у овом врзином колу лоптица пребацује од једног до другог, највише испаштају деца, а родитељи губе стрпљење. Поучени прошлогодишњим искуством, многи су се родитељи већ распитивали за могућност привременог преласка у другу школу. Срећом то овога пута није било потребно.

Оставите одговор