Да шалтери не буду баук за грађане

Препоручите пријатељима

ЖАБАЉ: У општини Жабаљ се разговарало о побољшању степена комуникације са грађанима, и да општина као сервис грађана што једноставније помогне странкам да отклоне фаму о “застрашујућим” шалтерима и о упућивању са једног на други. Једном таквом радном састанку, где су били присутни сви шефови релевантних служби општине, јавних предузећа и Фонда за развој пољопривреде, присуствовали су гости из општине Инђија и Регионалне Развојне агенције “Бачка”, који су својим искуством спремни да помогну у постизању таквог нивоа услуга, како би грађани што брже и без већих компликација завршавали неке послове које су данима одлагали, а све због традиционалне аверзије према шалтерима.

zabalj-usluzni-centar

Драгана Иветић, Драгана Маричић и Миле Бодрожић из инђијске општине, и Николина Пупавац из Регионалне Развојне агенције “Бачка” су својим излагањем приближили тематику Жабаљцима, који су чврсто решили да савремени систем комуникације што пре стигне до грађана, и буду једна од само 3-4 општине у Војводини која то ставља у приоритет.

Услужни центар у општини Инђија по систему “Електронска општина” почео је да ради још 2001. године и далеко је одмакао у томе, а по реаговању грађана то је био прави подухват локалне управе, јер чак 96,9% грађана је задовољно понуђеним решењима. Општина Жабаљ је већ реализовала неке пројекте сличне инђијским, а до сада је урађено око 20% од планираног, а највише се постигло на бољем функционисању шалтер сале, и на електронским седницама општинског већа.

Шта је циљ успостављања овог савременог система комуникације са грађанима? У првом реду је то, да све буде на једном месту. Инсистира се на удобности, на што цивилизованијем односу према странкама, препоручује се контакт лицем у лице, а све то треба да прати контрола рада, а потом следе коментари грађана, што би било и најважније у свему. Услов за успешност су софтверска и кадровска решења, као и квалитетна обука кадрова.

Систем назван “48 сати” је нешто што ће грађани сигурно поздравити, јер је у питању пријем захтева, као и питања председнику општине. Жабаљ то већ има у извесном облику, али све то треба још дорађивати. Овај систем је осмишљен у Инђији и први је био у Европи! У Америци постоји нешто слично, а све ово је прилагођено нашим особеностима и условима. Инсистира се на комуникацији грађана са председником и са јавним предузећима. Шетање од шалтера до шалтера мора бити потпуно елиминисано, јер ће се све радити централизовано, на једном месту. Поента свега је, да у року од 48 сати, мора стићи одговор оном грађанину који је поставио неко питање, или је истакао проблем.

Праћење рада овог система, изражавањем неке статистике, је веома важно, као и афирмисање учињеног путем фотографија на сајту општине.

Какви су бенефити ових савремених подухвата: Грађани ефикасније решавају своје проблеме који су за њих најважнији, локална управа штеди чак 15% својих средстава, и расте поверење грађана у исту. Евидентирају се комунални проблеми и контролише се рад јавних предузећа. У инђији је, на пример, од почетка до сада примљено чак 25.513 захтева, а решено је је 90%. Од тога, 80% се односи на јавна прредузећа. Велики број захтева се упућује путем интернета и е-маил системом.

Извор: zabalj.rs

Оставите одговор