Матица српска објавила четврту књигу Лазе Чурчића

Препоручите пријатељима

На традиционалном прошлогодишњем Видовданском научном састанку, четвртом по реду, који организује тителско Друштво за историју и теорију књиге и читања Миро Вуксановић, управник Библиотеке Матице српске је обећао да ће ова кућа о осамдесетој годишњици рођења Лазе Чурчића објавити његову књигу.

Са малим закашњењем књига под називом Исходи и стазе српских књига 18. века изашла је из штампе, а објављена је у едицији Трагови чији је покретач и уредник Миро Вуксановић. У овој едицији 1996. објављена је и Чурчићева књига Казивање о Библиотеци Матице српске.

– Лаза Чурчић, библиотекар, историчар српске књиге, књижевности и културе, библиолог, покретач, уредник, приређивач и редактор публикација, учесник, иницијатор и утемиљивач научних скупова посвећених књизи, скоро цео свој радни век провео је у Библиотеци Матице српске, бавећи се истраживањем, комплетирањем и описом истарих и ретких књига. Неуморно трагајући за књигама и са заносом их сакупљајући, знатно је допринео да Матичине збирке раритета данас по много чему буду јединствене и незаобилазне ризнице писаног наслеђа, написала је Душица Грбић, приређивач књиге.

Из обимног ауторовог опуса приређивач је одабрао једанаест већ публикованих текстова у угледним часописима и зборницима и два нова, до сада необјављена рада. Први текст је посвећен српској ћирилици, њеним развојним етапама кроз векове. О покушајима реформисања ћирилице Јована Георгијевића у другој половини осамнаестог века говори се у другом тексту. Свакако је за Титељане интересантан текст о тителским школама у 18. веку које су у једном веку прешле пут од средњовековних до најсавременијих школа. По два текста посвећена су Стематографији Христифора Џаферовића, скупоценој бакрорезној књизи из 1841. и издањима венецијанске штампарије Димитрија Теодосија-Букварима из 1761. и 1772. Између осталог, ту је и обимна студија о првим прочитаним књигама, њиховој трговини, књижарама и библиотекама у Новом Сад; аутор је тражио одговор на питање “Где су српски писци 18.века налазили штампарије да штампају лепе књиге”, а књига се завршава текстом о претходницама књига за народ.

Књига Исходи и стазе српских књига 18. века Лазе Чурчића “зналца енциклопедијске ширине и још увек изузетне истраживачке енергије и упорности” штампана је у 500 примерака, на 180 страна. Штампање ове књиге омогућило је Министарство за културу Републике Србије.

Оставите одговор