rutava buba titel

Најезда рутаве бубе

Препоручите пријатељима

ТИТЕЛ: Случајни пролазници ових дана су на рубним деловима Титела, у малим воћњацима и окућницама могли да примете необичан призор.

Испод процветалих воћака могли су да примете мноштво разних посуда – углавном канти, распоређених на невеликим удаљеностима од стабала у цвату. У посудама које су делимично напуњене водом, налазила се углавном повелика количина рутавих буба – цветоједа који су ту упале примамљене мамком од растопљених бомбона или разних аромата за колаче.

Рутава буба (Tropinota hirta) је инсект тврдокрилац који се храни цветом воћа, корова, поврћа, стрних жита, а у недостатку наведеног, храни се и младим листовима воћака. Сматра се да је најопаснија у случају када због лошег времена воћке цветају споро и у дугом периоду, па бубе униште све отворене цветове. У случају да воћке цветају брзо и у обилној количини, могуће је допустити да бубе поједу извесну количину цвета без превелике опасности по род воћа. Рутаве бубе су најактивније у времену 10 до 16 часова. У току дана свака буба поједе прашнике и тучак на више цветова, па их на тај начин уништи и онеспособи за оплодњу. Препорука је да се мамци-клопке стављају у беле, или још боље, у плаве канте. Хемијско третирање није препоручљиво јер ће отрови уништити пчеле, или ће их бар одвратити од цвета, што за резултат има неоплођен цвет и губитак рода као што би било и да су га уништиле бубе.

Илију Трбојевића – Карингтона, виталног пензионера, председника Удружења ратних војних инвалида општине Тител, затекли смо са његовим „уловом“ – великом количином буба које је ухвтио у посуду плаве боје. Рекао нам је да је уочио да је тачна информација коју је пронашао на интернету, која каже да су плаве посуде, из њему непознатог разлога, најпривлачније за цветоједе. Посебно их привлаче отопљене бомбоне познатог произвођача којег овом приликом не смемо рекламирати. Илија је познат као педантан човек, па је измерио укупну количину буба које је уловио у свом воћњаку на невеликој окућници. Каже да је у десетак дана, колико је трајала најезда, измерио невероватних пет и по килограма и још није сигуран да је сачувао род. И други људи са којима смо контактирали сумњају у резултат борбе са заиста великим бројем цветоједа који ове године напале воћњаке.

Текст и фото: Стево Диклић

Оставите одговор