radno vreme opstina titel

Подсећање – Принудна управа у Тителу 1998-e

Препоручите пријатељима

Пре 20 година, 9. јула 1998, Влада Републике Србије увела је тзв. принудну управу у општину Тител и “противно слободно израженој вољи грађана” укинула легално изабрану власт на изборима од 17. новембра 1996. године.

“Одлуку” о образовању општинског већа и “Решење” о именовању председника и чланова Већа потписао је потпредседник Владе Ратко Марковић, а објављени су у “Службеном гласнику РС” 10. јула 1998. Веће је образовано од представника странака које су владале на републичком нивоу – СПС, СРС и ЈУЛ.
О “случају Тител” писала је сва режимска, опозициона и “независна” штампа и брујали су електронски медији. Опозициони Савез слободних градова и општина Србије у свом “Гласнику” (бр. 18, 16. септембар 1998) детаљно је обавестио јавност о збивањима у Тителу. То је, из свог угла, учинила и радикалска “Велика Србија” (бр. 549, август 1998) која је навелико дељена по тителској општини.
Шта се све дешавало?
На локалним изборима у Тителу 17. новембра 1996. поверење бирача (25 одборничких места) добило је осам кандидата Коалиције “Заједно” (ДС и СПО), исто толико и СПС-а, шест радикала, два из ЈУЛ-а и један кандидат Народне сељачке странке. Већину у скупштини формирали су одборници “Заједно” (8), четири одборника СРС који су напустили своју сттранку и један одборник НСС. На конститутивној седници 5. децембра 1996. ову групу су подржала и два “јуловца”, па су скупштинском већином, 15 према 10 гласова, изабрани функционери локалне власти. За председника општине изабран је Милосав Влаовић. Ова власт функционисала је без спољних притисака све док окружни начелник није “утврдио неке неправилности” у раду локалне власти, па је предложио “мере” да би “требало заменити легално изабрану власт – принудном управом”. Како пише у “Гласнику” био је то први покушај пуча у Тителу (11. новембар 1997) о чему је обавештена и јавност (“Република”, бр. 177-178, децембар 1997).
“Бирократска агресија” се догодила 9. јула 1998. завођењем принудне управе. Онда је именовано деветочлано Општинско веће са по три представника СПС, СРС и ЈУЛ. Већем је председавао Бошко Којић из СПС-а. Пуни састав Већа, уз помоћ полиције, око поноћи 13. јуча “заузео” је зграду општине и преузело власт. Смењена власт је 14. јула одржала уредно заказану седницу Скупштине општине са потребним кворумом од 13 одборника и одлучују да “не прихватају одлуку Владе Србије о образовању општинског већа Тител” и захтевају да се о овоме изјасне грађани на референдуму. “Отпор” је издао летак о новој власти. И то је било све што је стара нова опозиција учинила. Радикале који су ушли у општинску власт 1996. и тако прекршили страначку дисциплину војвода Шешељ је искључио из странке, а нова, октроисана, власт се одржала до редовних избора 2000. године.

Драган Колак

Оставите одговор